Breaking News

Hafızanızı 5 Adımda Geliştirin

 

İş ve kariyer alanı başta olmak üzere hayatta başarılı olmanın yolu güçlü bir hafızaya sahip olmaktan geçer. İnsan beyni bir katrilyona kadar bilgiyi saklayabilir, yani sınırsız bir kapasiteye sahiptir. Ancak bunun için çalışma ve özveriyle hafızanın güçlendirilmesi gerekir. Hafızayı güçlendirmek içinse etkisi kanıtlanmış 5 temel yöntem vardır.

  1. Öğrenmek

Hafızayı güçlendirmenin en iyi yollarından biri yeni bilgiler öğrenmektir. Yeni şeyler öğrenmeye devam etmek uzun süreli hafızayı arttırır , zihni güçlendirir.

  1. El Yazısı

Elle yazmak, beynin işlevselliğini güçlendirerek hafıza kapasitesini arttırır.

  1. Yüksek Sesle Okumak

Waterloo Üniversitesinde hafıza üzerine yapılan araştırmada yüksek sesle okumanın hafızayı geliştirdiği görüldü. Bu araştırmaya göre okumak hafızayı geliştirmesinin yanı sıra düşünme sistemini de sağlıklı hale getiriyor.

  1. Kahve

Yapılan bir araştırmaya göre yeni bir şey öğrendikten hemen sonra içilen kahve hafızayı güçlendiriyor ve öğrenilen bilginin uzun süreli bellekte saklanmasını kolaylaştırıyor.

  1. Görselleştirme

Gördüğümüz her şey hafızamıza daha hızlı kaydolur ve uzun süre hafızamızda saklanır. Görselleştirdiğimiz her şeyi hatırlamak her zaman daha kolaydır. Bu yüzden hafıza geliştirme teknikleri görselleştirmeye dayanır. Siz de hatırlamak istediğiniz şeyleri renklerle ve şekillerle zihninizde canlandırarak hafızanızı kısa zamanda geliştirebilirsiniz.

Hepsi10Numara.com

@2018

Bir önceki yazımız olan Mükemmellik İçinizde! başlıklı makalemizde einstein, harekete geçmek ve kişisel gelişim hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir