Breaking News

İngilizce Meslekler ve Atasözleri

konusarak-ingilizce

Eskilerin dediği gibi bir lisan bir insan, iki lisan iki insandır. Fakat bu lisan İngilizce ise söz konusu önemi de artmaktadır. Çünkü İngilizce bilmek ekstra bir özellik değil, bir gerekliliktir. En basitinden günümüzde İngilizce yayın yapan haber siteleri milyonlara ulaşırken, sadece kendi diliyle yayın yapan siteler ise sınırlı sayıda kişiye ulaşıyor. İş başvurularında İngilizce seviyesi soruluyor. Aynı şekilde yurt dışında eğitim almak için de İngilizce gerekli oluyor. Bunun sebebi İngilizcenin ortak dünya dili, yani farklı kültürdeki farklı ana dili konuşan insanların ortaklaşa kullanarak anlaştığı bir dil olmasıdır. Bu da ana dili İngilizce olmayan kişilerin sırtına, İngilizce öğrenmek gibi bir gerekliliği yüklüyor. İngilizce öğrenilirken genelde konu konu ayrım yapılarak alt dallara ayrılır ve bu şekilde eğitime devam edilir. Öğrenmeniz gereken bu konular arasında İngilizce meslekler de bulunmaktadır. Peki bunları nasıl öğrenebilirsiniz?

ingilizce meslekler, sadece isimlerinin kelime anlamları öğrenilerek eğitim tam olarak tamamlanmış sayılmaz. Çünkü bir mesleğin kelime anlamının ne demek olduğunu bilseniz dahi o meslek hakkında açıklama yapamazsınız. Yani polislik mesleğinin İngilizce anlamını biliyorsunuz. Fakat İngilizcede “Polis ne yapar?” sorusuna cevap veremiyorsanız bu konu hakkındaki bilginizi tekrar gözden geçirmenizde fayda olabilir. Bu konuda bilginizi sağlamlaştırmak için uygulayacağınız basit bir teknik var: Konuşmak. Her gün bir meslek hakkında geniş bilgilere sahip İngilizce bir yazı okusanız bile, bu yılda 365 tane farklı meslek öğrenmeniz demektir. Ayrıca okuduğunuz yazılardaki tanımları iyice pekiştirerek İngilizce bilginize katmak için bunu günlük yaşantınızda kullanabilirsiniz. İlla ki birisiyle diyalog kurmanıza da gerek yok. Kendi kendinizi de meslekler hakkında tanım yapabilirsiniz. Ayrıca bir süre sonra öğrendiğiniz meslekleri yapan insanlarla her karşılaştığınızda, o meslekler ile ilgili kendinizce kısa bir açıklama yaparak. Öğrendiğiniz bilgileri de sağlamlaştırırsınız ve kolaylıkla unutmazsınız.

İngilizce meslekler gibi İngilizce atasözleri de günlük konuşma dilinde kullanmanız gereken konular içerisindedir. Fark ettiyseniz yazının en başında da Türkçe bir atasözü var. Yazı İngilizce yazılmış olsaydı buna uygun İngilizce atasözleri ile yazı desteklenebilirdi. Örnekten de fark ettiğiniz gibi insanlar atasözlerini sık sık konuşmalarında veya yazılarında kullanır. Yani siz de İngilizce konuşurken atasözlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu konu diğer İngilizce konularından biraz daha farklıdır ve daha çok özveri ister. Çünkü bir atasözü veya deyim içerisindeki kelimeler farklı anlamlara gelecek şekilde kullanılabilir. Fakat bunu gören birisi kelimeleri normal anlamlarıyla düşünerek sıkıntı duyabilir. İşte siz de bunu engellemek için İngilizce atasözleri üzerinde yoğunlaşmalısınız. Bunu çok eğlenceli bir biçimde yapabilirsiniz. Mesela her gün öğrendiğiniz bir atasözü olabilir. Bunları daha sonra, o günkü ruh halinize göre sosyal ağlarda paylaşarak hem bilginizi pekiştirip hem de diğerlerinin yeni bir şey öğrenmesine neden olabilirsiniz. Bu tür tekniklerle İngilizce bilginizi geliştirmeniz hem hayatınıza renk katar hem de sırtınızdaki yükü azaltabilir.

Bir önceki yazımız olan Nasrettin Hoca'dan 10 İngilizce Fıkra başlıklı makalemizde ingilizce fıkralar, ingilizce nasrettin hoca ve ingilizce öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir