Breaking News

Migreni Tetikleyen 10 Şey

tehlikeli-bas-agrisi

Nörolojik bir rahatsızlık olarak kabul edilen migren baş ağrısının ataklar halinde gelen şiddetli bir çeşididir. Ataklar 4 saat ile 72 saat arasında değişebilir ve baş ağrısının yanı sıra mide bulantısı, kusma, ışık ve sese karşı hassasiyet oluşabilir. Yapılan araştırmalara göre kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla migren görülmektedir. Migreniniz varsa ve gün içerisinde baş ağrılarınızı tetikleyen faktörlerin farkında değilseniz, işte sizler için derlediklerimiz;

Yoğun Işık ve Gürültü

Migren hastalarının karanlık ve sessiz ortamlarda uyumayı tercih etmesi ışık ve sesin atakları tetikliyor olmasıdır. Uyku öncesi zihninizin ve bedeninizin rahatlamanızı sağlayacak egzersizler yapabilirsiniz. Bu bağlamda uzmanların tavsiyesi yoga ve meditasyon uygulamalarıdır. Başlangıç düzeyinde temel hareketlerle kısa süreli egzersizler yapabilirsiniz.

Öğün Atlamak

Sıkı diyet yapanlar veya günlük yoğun iş temposu nedeniyle aç kalanların dikkatine! Eğer migreniniz varsa öğün atlamak migreni tetikleyen bir faktördür bu yüzden ara öğünlerle az ve sık beslenmeye özen gösterin. Buna ek olarak günde en az 2 litre su tüketmelisiniz.

Uyku Düzensizliği

Uyku problemi yaşıyorsanız veya gece geç saatlere kadar uyumayıp günlük ihtiyacınız olan 8 saatlik uykuyu almıyorsanız bu durum migren ağrılarınızı tetikleyebilir. Sağlıklı ve kaliteli bir uyku uyuyarak ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Egzersiz Eksikliği

Bahaneleri rafa kaldırın, spor ayakkabıları giyin yürüyüşe çıkıyoruz! Egzersiz eksikliğinin migreni tetikleyen faktörlerden olduğu tespit edilmiştir bu yüzden sabahları bir saat daha fazla uyumak yerine erken kalkıp yürüyüşler yapın böylece hem fiziksel hem de zihinsel olarak kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz.

Aşırı Kafein Tüketimi

Kafeinin fazlası migreni tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır. İçeriğinde uyarıcı maddelerin aşırı alımı baş ağrılarının şiddetini arttırabilir.

*

Kadın ve Kadın

Bir önceki yazımız olan Mide Ekşimesini Önlemek İçin 10 Yol başlıklı makalemizde mide ekşimesi, mide ekşimesi neden oluri mide ekşimesini önlemek ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir