Breaking News

10 Soruda Özgür Zihinlere Doğru

özgur-zihinlere-dogru

ilginc-bilgiler

 Özgür  Zihinlere  Doğru  kitabı neyi  kapsamaktadır?

Bu kitabı okuduğunuzda özgüveninizin nasıl azaldığını, toplumsal kabullenmelerin, geleneklerin, çocuk yetişirme biçimlerinin bunda nasıl etkili olduğunu göreceksiniz. Ve bireyin özgüveni azaldıkça özgürlüğünün içsel boyutta nasıl azaldığını, özel ilişkilerde, sosyal ilişkilerinde nasıl aksaklıklar yaşadığını göreceksiniz. Özgüven sorununun ülkemizdeki  sosyal sorunlara  etkisi çok yönlüdür. Okuma  alışkanlığımızın az olması, medyanın kültürel düzeye etkisi, mantıksal ve faydacılıktan uzak birtakım geleneksel alışkanlıkların varlığı insanımızın içsel boyutta tıkanıklar yaşamasına yol açmaktadır. İnsanlarda nedenselliğe dayalı düşünme alışkanlığının oluşması, empatiye dayalı iletişim biçiminin sağlanması için özgüvene, özsaygıya ihtiyaç vardır. .

faydali-bilgiler

Neden  böyle  bir  kitaba  ihtiyaç  duydunuz ?

Özgüven sorununun ülkemizdeki  sosyal sorunlara  etkisi çok yönlüdür. Okuma  alışkanlığımızın az olması, medyanın kültürel düzeye etkisi, mantıksal ve faydacılıktan uzak birtakım geleneksel alışkanlıkların varlığı insanımızın içsel boyutta tıkanıklar yaşamasına yol açmaktadır. Özgür ve önyargısız düşünmenin sonucunda insan; özgür yaşar, bilim üretir, vicdani yönden rahat yaşam sürer. Günümüzde farklı şekillerde özgürlüklerimiz kısıtlanmaktadır.

Toplumda insanlara özgüvensizlik, tembellik, edilgenlik; başta aile, sosyal çevre, sonra medyaya kadar uzanan geniş yelpazede, farklı kademelerde, farklı şekillerde, bilinçli veya bilinçsizce empoze edilmektedir. Adeta sisler içinde kalmış olan zihinler, kendi potansiyellerinin farkında olmadan hayata atılmakta, yaratıcılıkları engellenmektedir. Hür doğmuş beyinler, zamanla çarpık toplumsal inanışlarla beslenince ortaya kendi özüne aykırı yaşayan ve özünden aykırı düşünüp yaşadığı için sürekli sorunların içinde bocalayan nesiller türedi.

Bilgi ihtiyacı duymayan insan öğrenemez, öğrenmek istemeyen insan hayatta pasif kalır. Bilmek için öncelikle insanın bilmediğini bilmesi gerekir. Bilmediğini bilmesi için de kendisindeki özelliklerin farkında olması gerekir. Farkındalık zemini yoksa gelişim de olmaz, bu da rutini doğurur bireysel ve de toplumsal anlamda.

odevlere-yardimci-bilgiler

Özgüven  ve  özgürlük  arasında  nasıl bir  ilişki vardır ?

Öncelikle  şunu bilmek lazım  özgürlük  dışsal engellerin  yokluğundan  ziyade  zihinsel  engellerin  aşılmasına bağlı  olarak   ortaya   çıkan  olgudur .. Özgür  olmak demek  insanın  hırslarının farkına varıp  onların etkisinden  kurtulması demektir,   işte  o zaman  kişise  özgünlük  yaratcılık  girişimcilik  ortaya  çıkar..

enterasan-bilgiler

Özgür Zihinlere  Doğru  kitabının  bölümlerinden  örnek  verir msiniz?

Özgür  olma cesreti,  Aile  ve Özgüven,  Vicdanda  Büyüyen  Ruhlar, Sevgi  ve  Özgüven,  Özgüven ve Başarı,  Korkularımızı  Aşmak,  Okuma  alışkanlığında  Özgüvenin rolü…

ogrencilere-bilgiler

Kitabı  okuyan  kişide  hangi  içsel  farkındalıklar  oluşacak,  amaçlanan  düzey nedir?

Kitabı  okuyan kişi  öncelikle  doğumundan  bugünene kadar ki  yaşamında  ona etki  eden  çevresel  faktörleri  ve  bunun  kişiliğine etkisini  görecek..Neden  kendisiyle  yüzlemeşemdini  fark edip  bunun  çözümüne  yönelik   farkındalık geliştierecek..Okuyucu  kitapta  zihinsel kalıplarının nedenini  görüp  korkularını  fark edecek ki  bu  onun kendisini  aşması için bir gerekliliktir..Aynı zamanda  okuyucu  kitapta  aile içindeki  yaşantıların  sosyal hayata etkisini,  mesleki  özel  ilişkilere etkisini  görecek..  daha   önemlisi kişi  kendi  yeteneklerinin farkına varma adına   güzel bir  içsel deneyim yaşayacak…

halil-kirik

her-konudan-bilgiler

Özgüven ve  korku arasında   nasıl  ilişki vardır?

Korkunun temel ilacı özgüven sahibi olmaktır. Kişinin kendi özelliklerinin fakında olması, onların harika gücüne inanması ve sevmesi korkularımızla baş etmemizi sağlayan ana etmendir. Kendi zihnimizde ver edip büyüttüğümüz, dış dünyada olmayan korkularımızı yenmek, hayat karşısında alacağımız büyük zaferlerin habercisidir. Korkular içimizde oluşur, dışımızdan değil.  Aile, toplum tarafından iyi niyetle; ama yanlış olarak verilmiş olan korkuları, kaygıları taşıyıp hayatımızı olumsuz yapacağımıza,  kendimize olan saygımızı kazanır, değerimizin farkında olur ve de evrendeki en güçlü varlık olan kendimizin farkına vararak sorunlarımızı aşarız.

Biz kendimize inanırsak başkaları da bize inanır, biz kendimizi seversek başkaları da bizi sever. Asıl marifet korku vererek, pasifleştirerek saygınlık beklemek ve de sözde sosyalleşme sağlamak değildir; asıl marifet kişinin kendi benliğine olan özsaygısını zedelemeden onun kalbine girerek öncelikle ona olumlu model olarak doğruları göstermektir. Edilgen insan, başkasına özsaygısı yüksek kalitede yaklaşım veremez. Etken, özgüveni olan, anlamsız korkuları kaygıları olmayan insanlar özgün bireyler yetiştirir ancak ki asıl marifet budur.

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Bireyde , özgüven gelişiminde   ebeveyn  yaklaşımı   ne  ölçüde  önemlidir?

Çocukken  çocukluğunu  yaşayamayan bireyler  yaşları  ilerleyince   olgun  davranmaktan uzak  kalabilirler. Yaşının  gerektirdiği  psikolojik ihtiyaçların  giderilmesi  bireyin sağlıklı  ruh hali ile  yaşamasına  etki yapar. Ebeveynlerin çocuklarına göstermiş olduğu davranış  yöntemleri  çocukların yarın    anne babalarına, eşlerine  çocuklarına,  başka  insanlara  davranışlarını  etkiler. Anne babalığı  gerçek manada kutsal yapan sebeplerden biri de çocuğun sağlam karakterli  olması  için  ona olumlu  örnek  olmak, yanlışlarını  düzeltirken   öfkeyle değil  akılla, bilgiyle ve  ruhsal dünyalarını  incitmeden  düzeltmektir. Çocukları  dünyaya  getirmiş olmak ve  onların her türlü  sorumluluğunu  üstlenmek demek aynı zamanda  ana babaya  çocuğunun gelişimi  üzerinde gelişigüzel , doğru  olmayan,  kulaktan dolma  bilgilerle  yaklaşmak  özgürlüğünü vermez.

en-kolay-bilgiler

Kitapta  ‘’Sorunlar  insana  sorun yaratmaz,  sorunları  sorun etmek  asıl  sorun’’ demişsiniz , bunu biraz açar msınız ?

Siz kendinizdeki  yetersizliği fark etmek ve çözüme  odaklanmak yerine sizin kişiliğinize saldırı olarak algıladığınız durum  sizde karşıt tepkiye yol açar. Bu süreçte içsel olarak eksik yönünüz aynı kalır, dışsal olarak da  enerjinizi  kendinizi  aklamaya çalışarak harcarsınız. Bu, şuna benzer: Yolda giderken yağmur yağınca  çözüm yağmura  kızmak değil – çünkü bu olağan durum ve hayıflanarak kızarak geçmez – sadece  çok ıslanırız  hasta olabiliriz  ve de sinirlenerek strese girebiliriz. Ama  dış unsurun zarar vermesini önlemek için şemsiye kullanmak  çözümü getirir. Bizi, akıl dışı durumlara yönelten durum  içsel anlamda kendi yetersizliklerimizi,  eksik duygularımızı fark etmemiz  sonucu  kendi benliğimizde oluşan boşlukların dış unsurlarca doldurulma isteğidir. İçsel çatışmalarımızı, boşluklarımızı dış dünyadaki insanlara suçlama, etiketleme veya negatif tutumlar sergileyerek  yansıtırız. Kendini suçlama eğilimi, güvensizlik eğilimi  dış dünyadaki insanlara yansır bizim tarafımızdan.

turkiyenin-bilgi-sitesi

Kitaptaki  üslup  ve  konu  dağılımı  nasıldır?

Kitap da  güncel yaşam deneyimleri de  göz önünde  bulundurularak  doyurucu ve  akıcı  bil  kullanılmaya  dikat  edilmiştir.Okuyucu  okuduğu her  bölümde  kendi hayatından izleri  rahatlıkla  bulacaktır.. Konu  kapsamı   olarak  hayatın farklı  yönleri dikkata alınarak  okuyucuya  sunulmuştur…

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Sizce   okur  kitabı  neden  okumalı?

Okuyucu  öncelikle  mutlu  olmamın  mantığının   dışsal  anlamda  çok şeye  sahip  olmaktan  ziyade  kendi  içsel  potansiyelini  tanımaktan geçtiğini  anlaması  için  okumalı.. unutulmamalı ki  özgüven azlığı ,  motivasyon azlığı  ve kaçınılmaz olarak   oluşan korkuların    temelindeki nedenleri   bilmesi  için kitabı  okumalı.. İçsel anlamda  kendi  sisli duvarlarını  aşamayan  kişi  hayatta  sağlıklı,  doyumlu  deneyimler yaşamayamaz,  pamuk  ipliğine bağlı  anlık  mutluluk  arayışları peşinde  renksiz haya  yaşamaya mecbur  olur.. Kitapta  okuyucu kendi  iç dünyasına  girerek  oradaki  güzelliklerin farkına varacaktır,  bu  yüzden  kitap  okuyucuya  sunulmuştur..

Yazara ulaşmak için: Halil Kırık  / www.halilkirik.com / halilkrk025m@hotmail.com

halil-kirik-kimdir

*

Lilay Koradan

likaykoradan@gmail.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan A'dan Z'ye Harry Potter Büyüleri başlıklı makalemizde Alfred Hitchcock filmleri, büyü yapma ve büyücülük hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir