Breaking News

Cevizin 10 Faydası

Günümüzde cevizin çoğu 122.000 dönümlük bir alana uzanan ağaçları ile Kaliforniya’da yetiştirilmesine rağmen, kökeni Pers’lere dayanmaktadır. Meyvenin üretimi aşaması ağacın büyüme hızıyla orantılı olup, 15 yıl kadar sürmektedir. Yetişkinliğe erişen ve üretkenlik aşamasına geçen bir ceviz ağacı, 45 yıl boyunca meyve verir.

Ceviz; badem, antep fıstığı, kaju ve fındıkla birlikte aynı ailedendir. Cevizin yaklaşık 30 çeşit olmak üzere bilinen ismi olsa da bunlardan bir çoğunu duymamış olabilirsiniz. En çok bilinenleri ise Farsça veya İngilizcede“Walnut”, “Black Walnut” ve Butternut Walnut” olarak söylenenlerdir.

cevizin-faydalari

İşte Cevizin Sağlığa Faydaları

Ceviz, fındık ve diğer besinlere göre iki kat daha fazla antioksidan miktarı içerir. Demir, manganez, bakır, potasyum, B vitamini, riboflavin, niasin, pantoentetik asit, tiamin, E vitamini, folat ve omega-3 yap asitleri gibi güçlü ve faydalı besinler ile donatılmış bir meyvedir. İşte bu içerdiği besinler sayesinde cevizin sağlığa etki eden bazı yararları;

• Kalp Sağlığı İçin Mükemmel 
FDA, Gıda ve İlaç İdaresi belirli aralıklarla yenilen cevizin kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini açıkladı. Ceviz, kalbin sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmesi için ihtiyacı olan alfa-linolenik asit’i bol miktarda içermektedir. American Journal of Clinical Nutrition dergisince yapılan araştırmaya göre, ceviz yemenin LDL (kötü kolesterol) ve HDL (iyi kolesterol) seviyelerini azaltmaya yardımcı olabileceği belirtilmiştir.

• Meme Kanserini Önler
Batı Virginia Marshall Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, her gün 28 yarım veya 14 tam ceviz yemek, içerdiği fitosteroller ve antioksidanlar sayesinde meme kanserini önlemede yardımcı olmaktadır.

• Diyabeti Önler
Cevizde bulunan tekli ve çoklu doymamış yağlar insülin düzeylerini korumak için oldukça yararlıdır.Harvard School of Public Health araştırmasına göre, haftada 5 ceviz yiyen kadınların %30’unda Tip 2 Diyabet’e yakalanma riskinin daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

• En İyi Antioksidan Kaynağı
Ellegic asit, melatonin, E vitamini, polifenolik bileşikler ve karotenoidler gibi bitki kimyasalları içerisinde de bol miktarda ceviz özlü antioksidan bulabilirsiniz. Bu bileşikler vücudun yaşlanmaya karşı mücadele etmesine, kanserle savaşmasına, nörolojik hastalıklar ve inflamasyon’a karşı yardımcı olabilmektedir.

• Beyin İşleyişini Artırır
Ceviz içerisinde bulunan yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri beyin için mükemmel bir besin kaynağıdır.

• Uykusuzluk Çekenlere Önerilir
İyi bir uyku çekmek isteyip de huzursuz uyku sendromu vb. uyku sorunları yaşayanlar için, uyku hapları almak yerine akşam yemeğinden sonra 5 tane ceviz yemesi oldukça yardımcı olacaktır.

• Cilt İçin Faydalıdır
Ceviz, ciltte oluşabilecek kuruluklara karşı cildi korur ve cilt için doğal nem kaynağıdır. Ayrıca aroma terapi ve masaj tedavisi için pek çok kozmetik ürünler ve masaj yağları ceviz yağı baz alınarak üretilmektedir.Cevizde bulunan E vitamini de cilt için çok faydalıdır.

cevizin-yararlari

• Anti-inflamatuar Gibi Davranır
Omega-3 yağ asitleri aynı zamanda koroner arter hastalığı, kan basıncı, prostat, meme ve kolon kanseri risklerine neden olan sebeplerle savaşan anti-inflamatuar olarak hareket ederler. 25 gram ceviz günlük omega-3 yağ asidi ihtiyacınızın %90’ını karşılar.

Cevizin Kullanımı
Eğer kilo vermek için ceviz yemeyi planlıyorsanız, bol miktarda ceviz tüketmeniz gerekir. Günlük yemeklerinizin içine de dahil edebilirsiniz.

Ceviz, içerdiği yağ ile diğer güçlü kokuları emme eğilimi vardır, bu nedenle hava geçirmez bir kavanozda serin ve kuru bir yerde saklanması önerilmektedir.

*

Kadın ve Kadın

 

Bir önceki yazımız olan Sigarayı Bırakmak İçin 10 Neden? başlıklı makalemizde Biorezonans ile sigarayı bırakma, sağlık ve sigara kokusundan kurtulma hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir