Breaking News

Genç Gelişim Dergisi’nden 10 Konu

gen-gelisim-dergisi

Genç Gelişim Dergisi Temmuz-Ağustos sayısı çıktı!

Türkiye’nin en iyi kişisel gelişim dergisi Genç Gelişim Dergisi’nin her sayısı birbirinden özel… Genç Gelişim Dergisi’nde her ay çıkan birbirinden güzel yazıları okudukça, gelişerek değiştiğinizi, bugüne kadar sahip olmadığınız farkındalıklara erişerek, daha mutlu, daha başarılı ve daha doyumlu bir hayata doğru adım adım yaklaştığınızı fark edeceksiniz. Genç Gelişim Dergisi tüm seçkin kitabevi ve bayilerde…

Adem Özbay’ın yönetiminde hazırlanan Genç Gelişim Dergisi’nde Selçuk Alkan, Hakan Birol, Serkan Ertem, Turan Yalçın, Lilay Koradan gibi isimler yazarlık yapıyor. Beyhan Vatandaş söyleşileri ile Ahmet Altay’ın şahane “Çizgi”leri yine Genç Gelişim Dergisi’ne adeta gökkuşağı renklerini katıyor. Derginin her sayısı büyük bir ilgiyle karşılanıyor.

MUTLAKA BU DERGİYİ ALIN OKUYUN DERİZ… BİZDEN SİZE ÖNERİ…

Derginin 88. sayısında yer alan bazı konular:

ilginc-bilgiler

Tartışılan Padişah: Yavuz Sultan Selim

İstanbul’a yapılacak 3. köprüye Yavuz Sultan Selim’in ismi verilince ortalıkta fena bir fırtına koptu. Peki, Yavuz Sultan Selim gerçekten kelle kesen, baş koparan, dediğim dedik bir padişah mıydı? Kişilik özellikleri nasıldı? Tarihi kaynaklar bunun böyle olmadığını, Yavuz Sultan Selim’in adaletli ve ilme çok önem veren bir sultan olduğunu söylüyor. Gelin o kaynaklardaki bilgilere hep birlikte göz atalım…

Devamı Genç Gelişim 88. sayıda…

 faydali-bilgiler

Einstein Tekniği ile Gezi Parkı Meselesi Nasıl Çözülürdü?

Einstein; “Eğer dünyayı kurtarmak için bana 1 saat verilseydi, bunun 55 dakikasını problemi tanımlamak, 1 dakikasını da çözümü bulmak için kullanırdım.” diyor.  Bu söz önemli bir noktayı aydınlatıyor: Bir problemi çözmeye başlamadan önce bir adım geri atmalı, problemi ne ölçüde anladığımızı ölçmek için zaman ve çaba harcamalıyız. Bu yaklaşımı geliştirmek ve problemleri çok kısa sürede çözmek için Einstein’ın kullandığı 10 tekniği sizlerle paylaşıyoruz. Kim bilir, Gezi Parkı olarak son haftalarda yaşadığımız soruna bu şekilde bakabilseydik, kısa sürede herkesin mutlu olacağı sonuçlara da ulaşabilirdik.

Devamı Genç Gelişim 88. sayıda…

 odevlere-yardimci-bilgiler

Peygamberlerden İletişim Dersleri

Peygamberler, dünya kurulduğundan bu yana insanlığa iyiyi, doğruyu, güzeli, hakikati, ahlâkı, çalışmayı, sabrı, tevekkülü ve daha birçok erdemin yanında asıl gaye olan, Hakk’ın insanlara olan mesajlarını anlatan, onları etkileyen, harekete geçiren, eğiten, yol gösteren ve yaşadığımız hayattan sonsuzluğa uzanan süreçte daima doğru yol üzere insanlığa ışık tutan, Allah tarafından görevlendirilmiş yüce rehberlerdir.

Devamı Genç Gelişim 88. sayıda…

enterasan-bilgiler

Osmanlı Tokadı Dizisi’nin anlattıkları…

İstanbul’un Fethi sırasında Bizans surlarına ilk Osmanlı bayrağını dikecek olan kişi olmak isteyen Doğan Bey ve Şahin Bey birbirlerine zıt olan iki karakterdir. Fakat görev yerlerini terk eden bu ikili, Akşemseddin Hazretleri tarafından cezalandırılarak 2013’ün İstanbul’una gönderilirler. Yüzyıllar sonrasına geldiklerinde kendileri ölü zanneden iki yeniçerinin günümüz İstanbul’una alışması hiç kolay olmaz.

Devamı Genç Gelişim 88. sayıda…

 ogrencilere-bilgiler

Aykut Kocaman’ın Liderlik Sırları   

Futbolculuk döneminde Fenerbahçe formasıyla yıldızlaşan Aykut Kocaman, Fenerbahçe, Sakaryaspor ve İstanbulspor formaları altında ligde 200 gole imza atmıştır. 1988–89 sezonunda 29 golle, 1991–92 sezonunda 25 golle ve 1994-95’te 27 golle 3 kez Türkiye Ligi gol kralı olmuştur. Akrobatik hareketleri, estetik golleri ve iki ayağını aynı oranda kullanabilmesi ile meşhurdur.

Devamı Genç Gelişim 88. sayıda…

her-konudan-bilgiler

Mutluluğun fotoğrafını anlat bana

Sen anlattıkça gönlüm bir kuş olup yollara koyulur. Sen ne kadar çok uzakta olsan da esen bir rüzgârdan halini hatırını sorduğumda ‘iyiymiş’ fısıltılarını kulağıma üfleyen rüzgara tuttuğum alkışı anlat. Okyanus dalgalarının söylediği türküyü anlat. Bir balıkçı ağına yakalanan yavuklusunun arkasından kendini kıyılara vuran balinalar gibi yokluğundan kendimi nasıl acılar kuyusuna attığımı anlat. Anlat ki sevmenin bir bahar olduğunu, sevmenin bir yıldız olduğunu, sevmenin bir şarkı olduğunu bileyim.

Devamı Genç Gelişim 88. sayıda…

 degisik-ve-ilginc-bilgiler

Survivor Penceresinden Hayatta Başarılı Olmanın Yolları

Yarışma… Yaşamın da bir yarışma olduğunu düşünürsek zaten her daim bu ‘doğru seçim’ psikolojisinin içerisindeyiz. Bilerek ya da bilmeyerek, hayat denen bu yarışmada diğerlerinin önünde olabilmek kaygısıyla yaşayıp ölüyoruz. Bu okuyacaklarınız ise yaşamın bize dayattığı ‘seçim psikolojisi’ değil, zevkle ve heyecanla izlediğimiz envai çeşit yarışmalarla ilgili… Peki bu yarışmalarda başarılı olmak için ne yapmalı insan? İsterseniz size bu konuda temel birkaç tüyo verelim, gerisi size kalmış…

Devamı Genç Gelişim 88. sayıda…

en-kolay-bilgiler

Mustafa Denizli’den 10 Liderlik Sırrı

Mustafa Hoca, insanlarla, yani takım yönetimi yerine, futbolcular ile uğraşmak, didişmek yerine hedefe odaklandı. “Ben bu takıma gelince, 6. teklifi ret ederek geldim. Yani iş bulamadığımdan değil… Başaramasam, başıma nelerin geleceğini ve hakkımda neler yazılacağını da biliyordum.” diyerek kendisini başarısızlığa bile hazırlamış tecrübeli bir Hoca yani…

Devamı Genç Gelişim 88. sayıda…

turkiyenin-bilgi-sitesi

Karizmatik Olmanın Sırları

Karizmanın modüler bir yapıya sahip olması, bazı parçalarının geliştirilebileceği olasılığını da beraberinde getiriyor. Örneğin güzel konuşma pratik yaparak geliştirilebilir. Heyecan ve canlılık taklit edilebilir. İnsanlar başkalarına karşı daha duyarlı davranmayı öğrenebilirler. Davis’teki Kaliforniya Üniversitesi’nden Dean Simonton’a göre duygusal ifade bile pratik yaparak gerçekçi bir hale getirilebilir.

Devamı Genç Gelişim 88. sayıda…

 

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Zayıflama İlaçları Zayıflatıyor mu?

Yapılan araştırmalar, bazı zayıflama ilaçlarının karaciğer, böbrek ve gastrointestinal sistem bozuklukları başta olmak üzere çeşitli organ tahribatlarına neden olduğunu gözler önüne sermektedir. Özellikle yağ emilimini engelleyen ilaçlar, önemli enzim inhibisyonuna neden olarak iç organlarda şiddetli toksisiteye yol açmaktadır. Ayrıca bazı ilaçlarla da etkileşime girmektedirler.

Devamı Genç Gelişim 88. sayıda…

*

Lilay Koradan

lilaykoradan@gmail.com

Bir önceki yazımız olan 10 Soruda 'Peygamberin Fatihi' Romanı başlıklı makalemizde çok kitap okuyanlar, gençler için kitaplar ve güzel romanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir