Breaking News

Yılanlar Hakkında Sıradışı 10 Bilgi

Yüzlerce insanı öldürebilecek kadar kuvvetli zehirler ile donanmış bu olağanüstü canılar hakkında derlediğimiz en ilginç bilgiler.

108

 

 

 

 

ilginc-bilgiler

Yılanlar, genellikle üç metre öteyi göremezler.

 

 

faydali-bilgiler

Koku almada burun deliklerini değil dillerini kullanırlar. Uzun ve çatallı dillerinin her iki ucu havadan ve yerden gelen kimyasal kokuları alır. İçeri çekildiğinde dil ucundaki kokular damaktaki jakobson organında duyu haline dönüştürülür.

 

 

odevlere-yardimci-bilgiler

Avlarını yutarken ağız açık olduğundan burun deliklerinin hava borusuyla ilgisi kesilir. Böyle zamanlarda, vücutlarında bulunan hava torbalarındaki yedek havadan faydalanırlar.

 

 

enterasan-bilgiler

Çoğu yılanın sadece sağ akciğeri gelişmiş, diğeri adeta kaybolmuştur. Boa ve piton yılanlarında sol akciğerleri küçüktür.

 

 

ogrencilere-bilgiler

Yılanlar dış kulakları olmadığından uzun zaman sağır zannedilmiştir. Aslında çeneleriyle kulakları arasında kemik bağlantıları olduğundan, üzerinde bulundukları toprağın yansıttığı sarsıntıları kolayca işitirler. Çenesini yere koyan çıngıraklı bir yılan çok uzaktan gelen bir atın ayak seslerini bile kolayca duyabilir.

 

 

her-konudan-bilgiler

Bazı yılanların göz ve burunları arasında ince zarlı iki çukur bulunur. Bunlar, sıcak kanlı hayvanların vücutlarından yayılan ısı dalgalarını (infrared) tespit ederler. Bunların sayesinde avlarını karanlıkta bile bularak takip ederler.

 

 

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Yılan zehiri av etini eritmeye yarayan kuvvetli bir sindirim sıvısıdır. Zehirsiz yılanlarda bile zehirli olan kuvvetli bir sindirim sıvısı vardır.

 

 

en-kolay-bilgiler

Zehirli yılanların başları üçgen ve kuyrukları küt olduğu söylenirse de bunlar kesin belirtiler olamaz. Her yılanı zehirli kabul ederek onlardan sakınmak gerekir.

 

 

turkiyenin-bilgi-sitesi

Yılan zehiri öncelikli olarak avı öldürmeye ve sindirime, ayrıca avcılara karşı yılanın kendisini korumasına yardım eder. Her yıl dünya çapında çok sayıda insan zehirli yılanların sebep olduğu zehirlenmeler sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Bu konuda sağlam veriler olmasa da son tahminlere göre her yıl 21,000 ila 94,000 arasında ölüm gerçekleşmektedir.

 

 

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Aipysurus duboisii en zehirli yılan olarak kabul edilmektedir. Bunu taipan ve kahverengi yılan takip eder.

 

 

 

 

M. Endülüs ÖZBAY

adeptofhardware@gmail.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan nVidia'nın En Güçlü 10 Grafik İşlemcisi başlıklı makalemizde ekran kartı, en güçlü ve geforce hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

One thought on “Yılanlar Hakkında Sıradışı 10 Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir