Breaking News

En Çok Kazanan 10 Teknoloji Şirketi

Günlük hayatımızda teknolojik aletlerle içli dışlı olmamak mümkün değil. Peki her gün saatlerimizi ayırdığımız teknolojik aletlerin ve sistemlerin firmalara ne kadar kazandırdığını hiç merak ettiniz mi?

 

 

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Vodafone

Vodafone logo

Çoğumuz Vodafone’un sadece Türkiye’ye hizmet verdiğini sanırız. Fakat durum farklı, Vodafone dünyada en fazla ülkede bulunan telekomünikasyon şirketidir. Tamı tamına 51 ülkede bulunan Vodafone’un Türkiye’deki toplam kullanıcı sayısının 22 milyon olduğu Dünya’da ise 493 milyon olduğu tahmin edilmektedir.

Marka Değeri: 26 milyar dolar

 

 

turkiyenin-bilgi-sitesi

Sony

16

Sony bir çok alanda faaliyet gösteren bir teknoloji şirketi olmakla birlikte en çok kazanan şirketler arasındadır. 1950’lerde kurulan şirket, tam gaz yoluna devam etmektedir.

Marka Değeri: 63 milyar dolar

 

 

en-kolay-bilgiler

China Mobile

17

Mobil ses ve multimedya hizmetleri veren bir Çin devlet telekomünikasyon şirket olmakla beraber kendi ulusal mobil telekomünikasyon şebekesi üzerinden dünyanın en büyüğüdür ve Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmektedir. Aralık 2010 itibariyle China Mobile 759 milyon abonesi ile dünyanın en büyük cep telefonu şirketinden biridir.

Şirketin adı Çin Telekom altında 1997 yılında kurulmuştur. Hong Kong siciline kaydedilmiş ve bu durum 2000 yılında China Mobile olarak değişti.

Marka Değeri: 81 milyar dolar

 

 

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Cisco

19

Dünyanın en değerli 7. şirketi olan Cisco listedeki diğer teknoloji firmalarının aksine biz son kullanıcıların ismini pek duymadığımız bir kuruluş. Geçtiğimiz yıla oranla %14 değer kazanan şirket ürettiği ağ teknolojileri ile 1984 yılından beri hizmet sunuyor.

Marka Değeri: 90 milar dolar

 

 

her-konudan-bilgiler

Samsung

20

Samsung, son dönemde ürettiği cihazlar ile adından sıkça söz ettiriyor. Geçtiğimiz yıla oranla %40 değer kazanan şirket mobil tarafta yakaladığı başarıyı televizyon, bilgisayar, beyaz eşya gibi ürün segmentlerinde de devam ettiriyor.

Marka Değeri: 134 milyar dolar

 

 

ogrencilere-bilgiler

Intel

21

Intel 1968 yılından beri ürettiği çipler ile pazarın en güçlü ismi konumuna ulaştı. Geçtiğimiz yıla oranla %12 değer kazanan şirket tıpkı Microsoft ve Apple gibi, kişisel bilgisayarların yaygınlaşması sonrasında dünyanın en değerli şirketleri arasında kendisine yer buldu.

Marka Değeri: 146 milyar dolar

 

 

enterasan-bilgiler

Microsoft

22

Microsoft, Windows ile işletim sistemi pazarını domine etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıla oranla %2 değer kaybeden şirket, son yıllarda Google, Apple gibi isimlerle baş etmekte zorlansa da Windows 10’un merkezinde bulunduğu yeni stratejisi ile 2015 yılında yükselişe geçmesi bekleniyor.

Marka Değeri: 180 milyar dolar

 

 

odevlere-yardimci-bilgiler

Google

23

Google, dünya üzerinde internet reklamlarından en çok para kazanan şirket. Geçtiğimiz yıla oranla %26 değer kazanan şirket arama motoru pazarlamasının yanı sıra Android markası ile de mobil pazarında varlığını devam ettiriyor.

Marka Değeri: 265 milyar dolar

 

 

faydali-bilgiler

IBM

25

IBM, sıralamadaki en eski teknoloji şirketlerinden birisi. Geçtiğimiz yıla oranla değerini %8 artıran şirket 1910 yılında kuruldu ve yüz yılı aşkın süredir teknoloji üretiyor. Son yıllarda Lenovo markasıyla son kullanıcıya ulaşmaya çalışan IBM, yazılım tarafında da dünyanın en güçlü isimleri arasında yer alıyor.

Marka Değeri: 483 milyar dolar

 

 

ilginc-bilgiler

Apple

26

Apple, geçtiğimiz yıla oranla %129 değer kazandı. Asıl yükselişini piyasaya sürdüğü mobil cihazlar ile gerçekleştiren Apple, piyasaya sürdüğü her yeni ürün ile satış rekorları kırmayı başarıyor.

 

 

M. Endülüs ÖZBAY

ozbayendulus@gmail.com

www.hepsi10numara.com

 

Bir önceki yazımız olan FIFA 15 İle Gelen 10 Yenilik başlıklı makalemizde fifa 14, fifa 15 ve fifa 15 yenilikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir