Breaking News

Süper Beyin Dergisi’nden 10 Konu

Türkiye’nin en iyi Bireysel Gelişim / Bilinçaltı – Hafıza ve Zekâ Geliştirme / Eğitim Dergisi SÜPER BEYİN Mayıs – Haziran sayısı çıktı. 2013 yılında da sizi heyecanlandırıp hayatınıza anlam katacak, beyninizi daha etkin ve verimli kullanarak yaşam maratonunuza katacağınız birçok pratik yöntemler bulmanıza yardımcı olacak yine çok özel bir sayı okuyacaksınız.

Tek kelimeyle süper bir beynimiz var. O süper beyinle neler yapabileceğimizin ise sınırı yok. Ama tabii ki her şeyin de bir yolu yöntemi var. Süper Beyin Dergisi size pırıl pırıl bir beyin ve gün geçtikçe kapasitesi artan bir zekâ âlemi sunuyor.

SÜPER BEYİN, beyninizin kapasitesini % 100 arttırma garantisi ile… SÜPER BEYİN 33. sayısıyla tüm bayilerde…

İşte size Süper Beyin’den 10 ilgi çekici başlık:

super-beyin-dergisi

 

ilginc-bilgiler

Beynimiz: Gelişime Açılan Pencere

Yaşam olağanca hızıyla akıp giderken, ona yetişebiliyor muyuz? Bilgi çağındaki en büyük problemlerden bir tanesi de bu olsa gerek. Hayata hangi pencereden bakıyoruz ve hayat bize nasıl gözüküyor? Bu hız içinde acaba biz ne kadar hızlıyız? Sorular birbirinin ardı sıralanır giderken, biz de konunun bir ucundan tutalım.

Dünyanın en muhteşem mekanizmasına sahibiz. Bu mekanizmanın adı: Beyin. En teknolojik dediğiniz süper makineler beynimiz sayesinde ortaya çıkıyor. Bir nevi onları düşünüp tasarlayan beynimiz ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Bu kolaylıklar önümüze serilirken bizler acaba bunlardan ne kadar yararlanıyoruz? “İmkânlarımız dâhilinde…” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Acaba herkes bu şekilde mi yaklaşıyor olaya? Çünkü şahit olduğum birçok durum, bana bunun tam tersini söylüyor. Teknoloji sürekli gençleşerek kendini yeniliyor ama bizler bu yeniliğin neresinde kalıyoruz? Gelişime ne kadar açığız? Kapıyı teknoloji ile araladım.

Devamı Süper Beyin 33. Sayıda…

faydali-bilgiler

Beyninin Farklı %10 unu Kullanan Adam: Kim Peek

İnsan beyninin sırlarına ermeye çalışan NASA, aritmetik hafızası ile herkesi şaşırtan ve bu yeteneğiyle Oscar ödüllü ‘Yağmur Adam’ filmine konu olan Kim Peek’in beynini incelemeye başladı.

Kitapları kısa bir sürede okuma yeteneğine sahip olan Kim Peek’in
hafızasında 9 bin kitap bulunuyor. ABD’deki pek çok kentin haritasını da ezbere bilen Peek, dünyada yaşanmış bütün büyük olayları da tarihleriyle hatırlayabiliyor.

‘Scientific American’ dergisinde yayınlanan, konuyla ilgili makalenin
yazarlarından Darold Treffert şunları dile getirdi:

“Kim’in hikâyesi, insan beyninin düşündüğümüzden daha yetenekli olduğunu ortaya koyuyor. Tıpkı diğer bilginlerde olduğu gibi, beyninin bir kısmı devre dışı kalırken, öteki taraflarda yaşanan gelişmeler, dikkat çekici yeni kabiliyetler kazandırmış. Bu da bize, hepimizin kayda değer bir gizli entelektüel potansiyelimiz olduğunu gösteriyor. Ancak Kim ve diğer dâhileri inceleyerek, bu güçlerimizi nasıl uyandırabileceğimizi öğrenebiliriz.”

 

Devamı Süper Beyin 33. Sayıda…

odevlere-yardimci-bilgiler

Başarı Detaylarda Gizlidir

Birçok öğrenci, sınavlarda anlatılan detayları gözden kaçırdığından, sorulara doğru yanıt veremeyip istediği puanları alamaz. Daha sonra iş hayatına atıldıklarında da bu tip sorunlarla karşılaştıklarında doğru sonuçlara ulaşamazlar. İncelenen bir raporda, hazırlanan bir projede, okunan bir mailde ve gözden kaçırdığımız detaylardaki ayrıntıları fark edebildiğimizde, istediğimiz verimliliğe ulaşacağız.

“Bir teneke demir mi yoksa bir teneke pamuk mu ağırdır?

Bu sorunun cevabını bilemeyen, veremeyen yoktur herhalde… Çoğunlukla: “Üzerinde düşünmeye, zaman kaybetmeye bile değmez.” diyenleri duyar gibiyiz. Ancak bu soruyu sorduğum çok sayıda kişinin cevabı, her ikisinin de eşit olduğu yönündeydi. Soruyu dikkatle incelediğimizde, bize muhtemelen daha önce duyduğumuz, “Bir kilo demir mi, yoksa bir kilo pamuk mu ağırdır?” sorusundan farklı bir soru olduğunu algılarız.

Bu örnekte olduğu gibi, çok iyi bildiğimiz bir durum karşısında kaçırdığımız küçük detaylar, bizi kolayca yanıltabilmektedir.

 

Devamı Süper Beyin 33. Sayıda…

enterasan-bilgiler

 Dünya Yuvarlaktır!

Tek tip düşünen, tek tip konuşan, ezberleyen ve papağan gibi aynı şeyleri tekrarlayan bir nesil yetişmesini istemiyorsak, farklılıklara ve özgün düşünceye tahammül edebilmeli ve dahası, buna teşvik edebilmeliyiz.

Gelişen teknoloji, öğretim tekniklerinde son yüzyılda geliştirilen yeni metotlar, psikoloji biliminin ‘öğrenmenin psikolojisi’ne dair yaptığı faydalı ve yol gösterici çalışmalarla beraber artık okul, “geldik gidiyoruz” denilen bir yer olmaktan uzaklaştı; sistemli ve detaylı bir çalışmanın yürütüldüğü gerçek bir uygulama alanına dönüştü.

Öğretimin ne şekilde yapılması gerektiğine dair o kadar çok yöntem ifade ediliyor ki; öğrencilerin yaş grubuna, algı seviyelerine, alanlarına ve yönelimlerine göre geliştirilen teknikleri takip etmek bile beceri istiyor. Bu umut verici gelişmeler elbette ki her biri kendi içinde değerli ve dikkate değer olan çocuk ve genç nüfusumuzun daha yakından, daha doğru şekilde ve daha ‘onlara özgü’ öğretime tabi tutulmasının kapılarını açıyor.

Devamı Süper Beyin 33. Sayıda…

ogrencilere-bilgiler

 

 İnsan Zihninin Yitik Hazinesi: Bilinçdışı

Hipnoz ile ilgili olarak hemen hemen herkesin bir fikri vardır. Ve bu fikir genellikle filmlerden öğrenilen birisine adam öldürtmek, hırsızlık yaptırmak gibi genelde olumsuz örneklerden oluşmaktadır. Peki, gerçekte durum bu mudur? Hipnotize olmuş birisine gerçekten her istenilen şey yaptırılabilir mi? Tabi bunlardan önce bakalım hipnoz nedir, ne değildir?

Devamı Süper Beyin 33. Sayıda…

her-konudan-bilgiler 

Hayat Okulunun Yaşam Koçları: Anneler

Eğer doğar doğmaz bir anneye sahipseniz, hayata 1-0 önde başlarsınız. Sizi hayata hazırlayan, tuvalet ihtiyacınızdan tutun da yediğiniz yemeğe kadar düşünen, her şeyi sizin için, hiç üşenmeden ve yüksünmeden yapan bir yaşam koçudur o.

Bazı bebekler şanslı doğar. Çünkü onlar dünyaya gelir gelmez donanımlı birer ‘Yaşam koçuna’ sahiptirler. Yani bir anneye… Bir de hayatı zor yönünden tanımak zorunda olan kimsesiz çocukları ya da sokağa terkedilmiş çocukları düşünsenize… Hayatta nasıl bocaladıklarını, bir yönlerinin, ne kadar çok şeye sahip olurlarsa olsunlar, hep eksik kaldığını ve önlerindeki doğru yollar varken sonucu hep farklı yollardan hayatlarına katan şanssız çocuklar…

Devamı Süper Beyin 33. Sayıda…

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Anneme Mektup

Canım anneciğim,

Bir anneye mektup yazmak çok zor. Bu, annelerin değeri karşısında kalemlerin yetmeyeceği, duyguların anlatılamayacağı çok güçlü bir his. “Cennet annelerin ayakları altındadır.” diyen bir büyük dine mensup olup da çocuklarını güzel ahlâk üzerine yetiştirmeye çalışan annelerin değeri bir mektuba, bir şiire, bir kitaba sığar mı anne? Sizlerin büyüklüğü tarihe bile sığmadı. Bu mektuba sığar mı anne? Sizi nereye koysak oraya sığmazsınız. Sadece kalplere sığar, sadece kalplerde sevgi olursunuz siz.

Canım anneciğim,

Sen ki hayatta bir kız ve bir erkek annesi oldun. Bana kavuşmak için ilk çocuğundan sonra tam yedi sene bekledin. Beni itina ile ölene kadar kötülüklere karşı korudun. Bana kalkan oldun. Sıkıntıları bana hiç hissettirmedin.

Devamı Süper Beyin 33. Sayıda…

 en-kolay-bilgiler

Sınırlı Algıları Aşıp Rotayı Değiştirmek

Eğitim dünyası değişmektedir. Eğitimle ilgili birçok geleneksel tutum değişmektedir. Artık ‘yöneticiler’ kendi personellerinin eğitimleri ve gelişimleri konusunda ‘sorumluluk’ almaktadırlar.

Di Kamp, “Mükemmel Eğitimci – Eğitimde NLP’yi Uygulamak” adlı kitabında organizasyonların değişen dünyası, eğitimcilerin değişen dünyası ve NLP kavramlarının, üç farklı bağlam olduğunu belirtir. Mükemmel olmak için ‘bağlamın farkında olmamız’ gerekiyor.

Bir bağlamda ‘uygun’ olan bir davranış, başka bir bağlamda uygun olmayabilir. Örneğin havaya zıplayıp bağırmak, şarkı söylemek, bir spor etkinliğinde ya da bir rock konserinde uygun davranış olabilirler. Bir iş toplantısında ise uygun olmayabilirler. Hatta toplantı salonundan çıkarılmanıza belki de işten atılmanıza neden olabilirler.

Devamı Süper Beyin 33. Sayıda…

turkiyenin-bilgi-sitesi

Geçmişten Günümüze Kadim Bilgelik Sırları

Eskilerde “Gizli ve Ulaşılmaz” olan evrensel bilgi, günümüzde merak eden, arayan, araştıran, ilgi duyanlar için her zamankinden daha fazlar gözler önünde artık. Bunlar aynı zamanda tüm insanlığın ortak mirası ve bazı temel soruların cevaplarını içeriyorlar. Kadim bilgelik sırları, ölmeden önce bilmeniz gereken sırlardır ve onları ne kadar erken öğrenirseniz o kadar engin bir hayat yaşarsınız. Böylece her yönden zenginliğe ulaşılabilir, maddi ve manevi dünya için sır kapıları önümüzde bir bir açılabilir.

Bu öyküler, Saabi bilgesi Hermason ile öğrencileri ve çevresindeki insanlar arasında geçmektedir. Öğretmen ve öğrenci arasında geçen konuşmalar, bilgelik sırlarına açılan bir kapı olacaktır sizler için.  Öyküler, okuyanlara ibret alacakları ve aydınlanacakları dersler vermektedir.

Dürüstlük En Değerli Şeydir

Bir gün Hermason, çok büyük bir para karşılığında eflatun çimen satın aldı. Ticaret ile uğraşan başka bir adam onun dükkânına geldi ve o eflatun çimenin sahte olduğunu söyledi. Hermason ona inanmadı. Çimeni test etti ve hepsinin gerçekten sahte olduğunu anladı.

Diğer adam, “Merak etme, bu eflatun çimen ile hâlâ kumaş boyayabilirsin. Ondan sonra boyadığın kumaşı daha küçük dükkânlara düşük fiyatla satabilirsiniz.” dedi.

Devamı Süper Beyin 33. Sayıda…

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Bu bahar hafiflemeye ne dersiniz?

Bahar geldi ve etrafı yeşiller sardı. Güneş, paltosunu çıkardığından olsa gerek, artık daha çok ısıtıyor yeryüzünü. İnsan daha enerji dolu başlıyor güne şimdilerde. İşte tam temizlik zamanı… Bahar temizliği…

Ama bu temizlikte camları silip perdeleri yıkamak; koltukları, halıları temizlemek yok. Bu temizlik başka… Kararan kalbimizi parlatıp, vicdanımızın tozunu alma zamanı… Bakıp da görmeyen gözlerimizi, duyup da anlamayan kulaklarımızı temizlemenin günü bugün…

Belki bu bahar yaşayacağımız en son bahar olacak, kim bilir? Temizlik için ne çok geç,  ne de çok erken… Dün artık yok, yarın belki de hiç gelmeyecek, ama bugün tam zamanı.

Hanımları pek çok konuda savunabilirim de bir konuda asla: Alma ve biriktirme hastalığımız… Bazen çok ucuz olduğunu düşünüp, bazen de “Bir gün lazım olur.” diye aldıklarımız ve evin ücra köşelerine yığıp sakladığımız onlarca hatta tonlarca kıyafet, bugün ihtiyacı olanların kullanması için yer değiştirmeli belki de ne dersiniz? Biliyoruz ki daha zayıf olmamızı bekliyor pek çoğu. Kiloca eksildiğimizi bile düşünsek, dolabımızda yıllarca bekleyen o kıyafetleri giymek yerine, bu büyük zayıflama sevincimizi, yenilerini alarak kutlarız. Bu demektir ki, bugün giymediklerimiz yarın da giyilmeyecek. O zaman bekletmemizin anlamı ne?

 

*

Lilay Koradan

lilaykoradan@gmail.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan 10 Cümlede Özdemir Asaf başlıklı makalemizde asaf şiirleri, aşk şiirleri ve can yücel şiirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir