Breaking News

Kaplanlar Hakkında Sıradışı 10 Bilgi

534

İnanılmaz büyük cüssesi ve korkutucu dişleri ile kaplanlar şüphesiz yeryüzünün en güçlü kara hayvanlarındandır. Bu muhteşem hayvan hakkında daha önce duymadığınız sıradışı bilgileri bu yazımızda derledik ve sizlere sunuyoruz.

 

 

 

ilginc-bilgiler

Kaplan bir süper yırtıcıdır ve vahşi hayatta bulunan en büyük ve en güçlü kedi türüdür.

 

 

 

faydali-bilgiler

Hint alt-kıtası dünyada yaşayan vahşi kaplanların %80’ine ev sahipliği yapmaktadır.

 

 

 

odevlere-yardimci-bilgiler

Kaplanlar, Hindistan’da, Türkiye’de, (Türkiye’de 1970’ten beri sadece 3 kez görüldü.) ve Çin’de neredeyse tüm Asya’da yaşarlar.

 

 

 

enterasan-bilgiler

Kaplanlar yalnız avlanırlar ve birincil olarak geyik, yaban domuzu, gaur, ve manda gibi orta ve büyük boyutlu otçullarla beslenirler. Buna rağmen arada sırada küçük avları da yakalarlar.

 

 

 

ogrencilere-bilgiler

Kaplanların tek ciddi avcısı onları sıkça postu için yasadışı bir şekilde öldüren insandır. Aynı zamanda kemikleri ve neredeyse tüm vücut parçaları geleneksel çin tıbbında ağrı kesiciden afrodizyaklara kadar değişen bir alan için kullanılır.

 

 

 

her-konudan-bilgiler

Kaplan türleri içinde Sibirya Kaplanları dünya üzerindeki en büyük ve en ağır kedilerdir. Kaplan ve aslanın çiftleşmesinden meydana gelen liger veya tigon’lar sibirya kaplanlarından daha büyük olabilirler.

 

 

 

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Kaplanlar diğer kediler gibi avlarını pusuya yatarak yakalarlar. Bir noktadan vücudunun ağırlğını ve güçlerini kullanarak avlarının üstüne çullanıp, etkisiz hale getirirler. Av yüzükoyun yerde yatarken kaplan avının boynunun arkasını ısırır. Bu omuriliği kopartarak, nefes borusunu delerek veya toplardamar ya da atardamarları parçalayarak avın ölmesini sağlar.

 

 

 

en-kolay-bilgiler

Kaplanların büyük bir çoğunluğu mecbur kalmadıkça insan avlamazlar. Muhtemelen 1000 kaplandan sadece 3-4 tanesini hayatları boyunca av olarak insan öldürmektedir. Tipik insan yiyici, hasta ya da yaşlı olup alışıldık avını avlamayan, dolayısıyla daha ağır hareket eden ve daha küçük hedeflerle yetinmek zorunda kalan hayvanlardır. Tüm diğer iri avcılar gibi kaplanlar da insanları ideal bir av olarak görmezler.

 

 

 

turkiyenin-bilgi-sitesi

Vahşi doğada kaplanlar yaban domuzu, gaur ve manda gibi vahşi sığırlar, yavru gergedanlar, yavru filler ve hatta bazen leopar ve ayılarla beslenir. Sibirya kaplanı ve boz ayı ciddi iki rakiptir ve birbirlerin mümkün olduğunca uzak dururlar. İstatiksel olarak Sibirya kaplanı daha küçük ayıları öldürdüğünden daha başarılıdır. Ama kaplanlar daha büyükçe ayıları öldürebilirler ve öldürürler.

 

 

 

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Dişi bir kaplanın 20 km² civarında bir bölgesi varken erkek kaplanları bölgesi 60–100 km² arasıdadır. Erkeklerin bölgesi bir sürü dişininkini kaplayabilir ama kendi bölgelerinde yabancı bir erkeğe müsamaha göstermezler. Agresif doğaları gereği bölgesel uyuşmazlıklar çok şiddetlidir ve genelde erkeklerden birinin ölümü ile sonuçlanır.

 

 

Görüş ve eleştirilerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

M. Endülüs ÖZBAY

endulusozbay@outlook.com.tr

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Rüyalar Hakkında Sıradışı 10 Bilgi başlıklı makalemizde bilgi, görmek ve hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir