Breaking News

Alkol Kullanmamak İçin 10 Neden?

ickinin-zararlari

Alışkanlıklar tarih içerisinde devamlı değişim göstermiştir. Ancak neredeyse insanlık kadar kötü bir alışkanlık olan, alışkanlık olduğu kadar bağımlılık olarak ifade edilen zarar deposunun adı; alkol ve alkollü içecekler…

Ben yukarıdaki ifade etmiş olduğum alışkanlık kelimesini beyin ile ilgili olarak, bağımlılık ifadesini ise vücudun diğer kısımları için kullandım. Alkol alışkanlıktır, çünkü içenler psikolojik olarak ararlar; bağımlılıktır, çünkü içmeye devam edenlerin vücutları alkol yokluğunda adeta alarm verir.

Bakıyorsunuz alkol içenlere; sarhoş olmuşlar ve dengesiz hareketler yapmaktalar… Bakıyorsunuz alkol içenlere; hastaneleri doldurmuşlar ve vücutlarındaki zararların önüne geçmeye çalışıyorlar… Bakıyorsunuz alkol içenlere; bozulmuş aile saadetlerini düzeltmeye çalışıyorlar… Daha birçok kötülüğün anasıdır alkol.

Yüzlerce zararı olan alkolün bilindik 10 zararını bilirsek içmez miyiz? İnşallah hiçbir okurum içmesin istiyorum ve bakalım bu kötülüklerin anasının belli başlı zararlarına:

1-Alkolün zarar verdiği organların başında karaciğer gelmektedir. Alkol içenlerin karaciğeri görevini yavaş yavaş yapmamayı bırakır. Bu da tüm vücudun zarar görmesine zemin hazırlar.

 2-Alkol içenlerin en çok zarar gören organlarından birisi de beyinleridir. Her kadeh alkol beyindeki binlerce hücrenin ölmesine neden olmaktadır. Bu durum hem düşünce yeteneğini hem de diğer hayati fonksiyonlarını etkilemektedir.

3-Alkol kullanmak psiko-motor sistemini olumsuz etkilemektedir. Bu ise alkol kullananların hareketlerini kontrol etmesini güçleştirmektedir.

4-Alkol kullananların bağırsak floraları bozulmaktadır. Bağırsak florasının bozulması ise zararlı etkenlerin bünyeye yerleşmesine zemin hazırlamaktadır.

ickili-adam

 5-Alkol bağımlısı kişilerin davranışları sevilmemelerine neden olmaktadır. Saldırgan tavırları ve sarhoşken söyledikleri laflar yüzünden kimse arkadaşlık yapmak istememektedir.

6-Alkol bağımlılığı en çok aile saadetini bozmaktadır. Sarhoş olan kişinin davranışlarını kontrol edememesi sonucu eşiyle gerek sözlü olarak gerekse de fiziksel olarak şiddete başvurması aileyi olumsuz etkilemektedir. Toplumun en küçük yapıtaşı olan ailenin bozulması ise toplumu olumsuz etkileyecektir.

 7-Siz yetişkin ve genç okurlarım, binlerce zararı olan alkolü biliyorsunuz, sizi örnek alan çocuklarınızın bu kötülüğe bağımlı olmasını ister misiniz? Hepinizin “hayır” dediğini duyar gibiyim. O zaman bu kötülükten büyükler olarak bizler uzak duralım ki bizi takip eden evlatlarımızda uzak dursunlar.

8-Alkol kullanan bayanlar eğer ki hamile ise bebekleri de zarar görmektedir. Evlatlarının sağlıklı olmasını isteyen tüm bayanların alkolden uzak durması bu açıdan da önemlidir.

 9-Trafik kazalarının bir çoğu alkollü olarak araç kullanılması neticesi meydana gelmektedir. Sadece ölümlere değil, aynı oranda yaralanmalara ve mali zararlara da neden olmaktadır.

10-Siz paranızı durup dururken sokağa atar mısınız? Hepinizin “hayır” dediğini duyar gibiyim. Alkol kullananlar maalesef paralarını boş yere harcamaktadır. Bu para harcaması olayı sadece alkol alırken değil, aynı zamanda vücuda verdiği zararı ortadan kaldırmak için harcanan para olarakta ele alınmalıdır.

*

LÜTFİ ŞAHİN

www.lutfisahininsitesi.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Öksürük Hakkında 10 Önemli Bilgi başlıklı makalemizde öksürüğün tedavisi, öksürük nedir ve öksürük şurubu sağlıklı mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

One thought on “Alkol Kullanmamak İçin 10 Neden?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir