Breaking News

Brokolinin Faydaları Hakkında 10 Bilgi

brokoli-faydalari

Brokoli hakkında her gün yeni araştırmalar yapılıyor. Ve gün geçmiyor ki yeni bir faydası bulunmasın. Doğanın bize sunmada aracılık ettiği bu güzel nimet için ne kadar şükretsek az. Gelin şimdi brokolinin bize sunduğu güzelliklere ve faydalara bir göz atalım.

         

Vitamin ve mineral deposu olan brokoli, potasyum, folik asit ve kalsiyum açısından oldukça zengindir.

Lif oranı yüksek, A ve C vitamini deposu olan brokoli, kansere karşı koruyucu etkisi yüksek olan bir şifa deposudur.

Ülkemizde yetiştirilmesinden sonra mahalle pazarlarında da rahatlıkla bulunabilen brokoli, kısa sürede Türk mutfağının olmazsa olmaz sebzelerini arasında yer almakta gecikmedi. Zeytinyağlı veya etli yemeği ve salatası yapılan brokolinin her geçen gün yeni bir faydası ortaya çıktı.

Vitamin deposu brokoli, kanserin ve kemik erimesinin düşmanıdır. Göğüs, kolon ve mide kanserini önleyici etkisi vardır. Betakaroten açısından oldukça zengindir.

ABD’nin köklü üniversitelerinden Johns Hopkins Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, çoğunlukla sigaranın sebep olduğu ve her yıl tüm dünyada yüz binlerce insanın ölümüne yol açan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın (KOAH) hasarının engellenmesinde, brokolide bulunan “sülforapan” maddesinin etkisinin olduğu bulundu.

Sülforapan maddesinin, insan akciğer hücrelerinde bulunan ve hücreleri toksinlerin zararlı etkilerinden koruyan “NRF2” geninin faaliyetini arttırdığını tespit eden bilim adamları, bu maddenin kısa bir süre önce diyabetin sebep olduğu damar hasarlarına karşı da koruyucu bir etkisinin ortaya çıkarıldığını anımsattılar.

Brokolinin Besin Değerleri

100 gr. çiğ (pişirilmemiş) brokolinin içerdiği besin değerleri şöyle sıralanır: 34 kalori, 2.5 gr protein, 2.9 gr karbonhidrat, 0.2 gr. Yağ, 0 kolesterol, yüksek oranlarda lif, 76 mg fosfor, 100 mg kalsiyum, 0.8 mg Demir, 10 mg sodyum, 336 mg potasyum; 24 mg magnezyum, 0.6 mg çinko, 0.10 mg B1 vitamini, 0.20 mg B2 vitamini, 87 mg C vitamini 1.3 mg E vitamini ve küçümsenemeyecek oranda A vitamini kaynağı betakaroten…

Brokolinin mineral kaybı en az olacak şekilde pişirilmesi çok önemlidir. Bu nedenle az pişirilmeli ve haşlama suyu dökülmemelidir.

Brokolinin Sağlığımıza Olan Başlıca Yararları

  • Vücudu kanser tehlikesine karşı koruyan brokoli, yapılan son bilimsel araştırmalar, özellikle brokolinin yenilmesinin, akciğer, kolon (kalınbağırsak) ve prostat kanserlerine yakalanma riskini iyice azalttığını ortaya koymuştur.
  • Mesane kanserini önleyici ve tedavi edicidir.
  • Brokoli bol miktarda, göğüs kanseri riskini azaltan “indole” adlı bir madde içeriyor. İndole, göğüs kanserine neden olan östrojen bozukluklarını engelliyor.
  • Yüksek oranlarda A vitamini kaynağı betakaroten ile C ve E vitaminleri içerdiğinden, kalp hastalıklarına yakalanma, kalp krizi geçirme ve katarakt illetine tutulma gibi riskleri de en aza indirger.
  • Yüksek oranlarda demir ile folik asit içeren brokoli kansızlığı önler. Ayrıca doğum yapacak kadınların, spina bifida (yani omurganın bir yanının açık olması) hastalığına yakalanmış çocuk doğurması riskini de en aza indirir
  • Kemik erimesini önler, geciktirir.

Brokoli tüketirken dikkat edilmesi gereken önemli bir hatırlatma: Brokoli bedenin iyot emilimini azaltır. Haftada 2-3 defadan fazla brokoli yiyen kişiler, iyotlu besinler ya da iyotlu tuzu almayı ihmal etmemelidir. Özellikle içme suyunun az iyot içerdiği yörelerde, bu önemlidir.

brokoli

*

Yukarıdaki açıklamalar, genel bilgilendirme amaçlıdır. Her hangi bir hastalığın tedavisi için mutlaka bir hekime başvurunuz.

*

Dr. İnanç Yaşayan

inancyasayan@gmail.com

www.Hepsi10Numara.com

Bir önceki yazımız olan 10 Soruda Biyoenerji Nedir? başlıklı makalemizde biyenerji seansları, biyo enerji nasıl yapılır ve biyoenerji nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

4 thoughts on “Brokolinin Faydaları Hakkında 10 Bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir