Breaking News

Enerjinizi Yükseltmenin 10 Yolu

enerji-evreni8

ilginc-bilgiler
 Güne BaşlarkenYiyecekler kalori sağlayarak, vücudunuzun sağlanan kalorileri daha verimli kullanmasını sağlayarak enerjinizi artırabilir. Daha iyi bir ruh hali için, en iyi yiyecekler şekerinizi stabil tutmaya yardımcı olan ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan beyin kimyasallarını tetikleyen yiyeceklerdir.

faydali-bilgiler
 KahvaltıDaha enerjik olmak isteyenler için kahvaltı altın standarttır. Çalışmalar güne kahvaltı ile başlayanların gün boyunca daha enerjik ve pozitif olduklarını göstermektedir. En iyi kahvaltı seçeneği ise tam tahıl ekmekleri ile hazırlanmış, bol yeşillikli, yağsız proteinlerden oluşan kahvaltı seçenekleridir.

odevlere-yardimci-bilgiler
 Sık ÖğünlerEnerjinizi, kan şekerinizi ve modunuzu her zaman stabil tutmanın diğer bir yolu da sık sık ara öğünler yapmaktır.

enterasan-bilgiler
 Enerjik KarbonhidratlarKarbonhidratlar diyetlerin düşmanı gibi görünüyor olabilir fakat onlar enerji sağlamada ve ruh halini destekleme de hayati öneme sahiplerdir. Bunlar vücudun tercih ettiği enerji kaynaklarıdır. Ayrıca kişiye kendini iyi hissettiren serotonin gibi kimyasalların artışını sağlarlar. Kendimizi yorgun ve huysuz hissetmemek için püf nokta ise kan şekerinde ani yükselişe veya düşüşe neden olan tatlılardan kaçınmaktır. Bunların yerine tam tahıllı buğday ekmeği, kahverengi pirinç ve tahıl gibi kepekli tahılları tercih etmek gerekir. Vücudunuz tam tahıl ürünlerinin daha yavaş emilmesini sağlayarak kan şekerinizi ve enerjinizi stabil tutar.

ogrencilere-bilgiler
 Selenyumdan Zengin BesinlerSelenyum, iyi bir sağlık için gerekli bir mineraldir. Düşük selenyum alımı ile depreyon arasında ilişki bildiren çalışmalar bulunur. Çok fazla selenyum alınmasının zehirli etkileri de vardır ancak vitamin mineral hapları dışında, normal beslenme ile zehirli düzeyde selenyum almak pek olası değildir. Depresyon tedavisi alanların daha çok tüketmesi gereken selenyumdan zengin besinler fasulye ve baklagiller, yağsız et, düşük yağlı süt ürünleri, kabuklu yemişler, deniz ürünleri (istiridye, sardalya, yengeç, tatlı ve tuzlu su balıkları, kepekli tahıllar (tam tahıllı makarna, kahverengi pirinç, yulaf ezmesi gibi) sıralanır.

her-konudan-bilgiler
 Yağsız EtlerHindi, ton balığı ya da tavuk gibi protein açısından zengin gıdalar, tirozin adı verilen bir amino asit ihtiva ederler. Tirozin, depresyonda ve depresyon tedavisinde önemli olan dopamin ve norepinefrin düzeylerine etki eder. Bu tirozin desteği, sizin uyanık hissetmenizi, daha kolay konsantre olmanızı sağlar. Depresyon tedavisi esnasında, günde iki defa protein almanız olumlu etki gösterecektir. Ayrıca bu et ürünleri B12 vitamini içerirler ve bu vitaminin uykusuzluğa ve depresyona iyi geldiği bildirilmiştir.

degisik-ve-ilginc-bilgiler
 SomonOmega-3 yağ asitlerinin sayısız faydaları olduğunu biliyoruz. Son zamanlarda, bilim adamları, omega-3 yağ asitlerinin eksikliği depresyon ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Omega-3 yağ asitleri kaynakları yağlı balık (hamsi, uskumru, somon, sardalya, tirsi balığı ve ton balığı), keten tohumu ve fındıktır. Yine omega-3’ün bir başka türü olan alfa linolenik asit ise keten tohumu yağı, soya yağı, ceviz ve koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kanolada bulunur.

en-kolay-bilgiler
 Koyu Yeşil Yapraklı SebzelerFolat depresyon riskini azaltan diğer bir besin ögesidir. Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde,baklagiller, sert kabuklularda ve narenciyelerde bulunur.

turkiyenin-bilgi-sitesi
 Doğal ÜrünlerNormal vücut fonksiyonları sırasında vücudumuzda zararlı serbest radikaller meydana gelir. Bu serbest radikaller yaşlanma ve organ işlev bozukluklarına neden olur. Beta karoten, vitamin C ve E vitamini gibi antioksidanlar, serbest radikallere bağlanır ve onların yıkıcı güçlerini dengeler. Araştırmalar beynin özellikle serbest radikal hasarı için risk altında olduğunu göstermektedir. Nasıl beslenirsek beslenelim, serbest radikal oluşumu engellenemez ama antioksidanlardan zengin sebze ve meyvelerle beslenme ile beyni depresyondan kısmen koruyabiliriz. Sıvı dengemizi sağlayabilmenin ve enerjik kalmanın yolu su içeriği yüksek taze sebze ve meyveleri tüketmektir.Örneğin elma dilimleri atıştırmak gibi.

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Kaju, Badem, Fındık
Bu sert kabuklular proteinden ve karbonhidrat metabolizmasının anahtar rol oynayan magnezyumdan zengindir. Magnezyumdan fakir beslenmek bütün enerjinizi boşaltabilir. Kuru baklagiller, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, yağlı tohumlar, kabak, patates, fasulye, et, süt, balık ve tam tahıl taneleri magnezyumun iyi kaynaklarıdır.

*

Kaynak: Kadın ve Kadın

Bir önceki yazımız olan Çocukların Konuşması Hakkında 10 Bilgi başlıklı makalemizde çocuk eğitimi, çocukların konuşma bozukluğu ve konuşmayan çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir