Breaking News

Kış Aylarına Kendimizi Hazırlamanın 10 Yolu

nezleden-korunmak

Kış aylarına geçiş yaptığımız bu günlerde vücut direncimizi güçlendirmemiz gerekiyor. Mevsim geçişlerinin özellikle nezle, grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarına davetiye çıkardığı bilinen bir gerçek. Özellikle kapalı ve yeterince havalandırılmayan yerler, ayrıca soğuğun vücut direncini düşürmesi birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Uzmanlar ”Enfeksiyon hastalıklarından korunmada alınacak en önemli önlem sağlıklı beslenmedir” diyor. Mevsim geçişlerinden kaynaklanan hastalıklara karşı vücut direncimizi güçlendirmek için altın kurallar;

Her gün, her öğün dört ana besin grubundan süt ve süt ürünleri, et, yumurta, kurubaklagil, sebze ve meyveler, tahıllar önerilen miktarlarda tüketmek gerekiyor.

Hayvansal ürünleri tüketirken yanında C vitamini değeri taşıyan sebzeleri, uygun meyveleri de tüketmek gerekiyor.

Uzmanlar özellikle beyin, göz, deri, kalp ve damar sağlığı ve vücudun savunma sistemi için haftada en az 2–3 kez balık tüketmeye dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

Vücut direncini sağlayan vitamini depolamak için sebze ve meyve tüketin. Sebze ve meyveler büyüme ve gelişme, hücre yenilenmesi, doku onarımı, ayrıca hastalıklara karşı direncin oluşumunda etkin rol oynuyor.

Sebze ve meyveyi yoğurt, tahıllar, taze ya da kuru meyvelerle zenginleştirerek daha fazla tüketebilirsiniz. Ispanak veya havuç gibi sebzeleri garnitür olarak servis edebilirsiniz.

Hazırladığınız besinlerin yanında meyve tüketebilir veya saf meyve suyu içebilirsiniz. Sebze, meyve ve bunlardan elde edilen sebze ve meyvelerin sularında yüksek miktarda antioksidan bulunuyor.

C vitamini bakımından zengin turunçgiller, kuşburnu, yeşil yapraklı sebzeler ve kivi tüketin.

Her gün en az 8 – 12 su bardağı su içilmesi gerekiyor. Süt, ayran ve saf meyve suyu gibi içecekleri de tercih edebilirsiniz.

Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Haftanın her günü 30 dakikalık egzersiz ile direncinizi artırmaya destek olun.

Sabah kahvaltılarında pekmez ve yumurta tüketin. Günde bir fincan yeşilçay tüketerek antioksidan özelliğinden faydalanabilirsiniz.

*

Ada Yılmazer

yilmazerada@gmail.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Kahve İçmenin 10 Faydası başlıklı makalemizde çay ve kahve, kahve bilgileri ve kahve içmek faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir