Breaking News

Mükemmel Hafıza İçin 10 Öneri

hafiza-güclendirme

1- İyi bir uyku kaliteli bir beyin için şarttır. Uyku esnasında beyin yeni bilgileri pekiştirir. Araştırmalar, iyi bir gece uykusunun ardından daha önce öğrenilen bilgilerin daha iyi hatırlandığını gösteriyor.

2- Kahvaltıyı ihmal etmeyin. Kahvaltı etmeyen kişiler düşük bir kan şekeri seviyesine sahip olur. Bu durum beyni olumsuz etkiler.

3-  Bulmaca çözün, satranç gibi yoğun zihinsel aktivite gerektiren oyunlar oynayın.

4- Yabancı bir dilde kelimeler öğrenme beyni güçlendirir. Her gün birkaç yabancı ya da yerli yeni kelimeler öğrenmeye çalışın.

5. Monotonluktan kurtulun. Her gün yaptığınız rutin davranışlardan vazgeçin. Ayrıca her gün mutlaka yeni bilgiler öğrenin.

6-  Alkol, şeker ve şeker ürünleri, fast food ürünleri, kızartılmış yiyecekler, salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş yiyeceklerden kaçınmalı. Havuç, ananas, yaban mersini, ceviz, balık gibi yiyecekleri tercih etmeliyiz.

7- Hafıza teknikleri ve hızlı okuma eğitimi alabilirsiniz.

8-  Aşırı televizyon izlememeli izlenecekse de gereksiz dizi ve programlar yerine belgesel bilgi yarışmalı izlenmelidir. Aşırı bilgisayar başında durulmamalıdır.

9- Günlük yaklaşık 1 saat yürüyüş yapın çünkü beynimizin yeterli derecede oksijene ihtiyacı vardır. Her gün yaşınıza uygun spor ve egzersizler yapın.

10- Ters el alıştırması yapın. Günlük işlerimizi yaparken her zaman kullandığımız eli değil diğer eli kullanın. Bu uygulama beynimizin iki lobunu çalıştırmaya yardımcı olur.

*

Göksel Özcan

goksel.ozcan@hotmail.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan 10 Soruda Zeka Testi başlıklı makalemizde beyin ve zeka, zeka ve zeka testi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir