Breaking News

”Polikistik Over” Hakkında 10 Bilgi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sermet Akar, polikistik over hastalığı olan kadınlarda aşırı kıllanma, adet düzensizliği ve çocuk sahibi olamama gibi şikayetler görüldüğünü belirtti.

anne-sutu-yararlari

“Çok sayıda kist içeren yumurtalık” anlamına gelen ve kadınlarda en sık görülen hormonal bozukluk olan polikistik over hastalığı hakkında bilgi veren Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıOp. Dr. Sermet Akar, “Polikistik over (PKO) üreme çağında olan bir kadında düzenli olarakgerçekleşmesi gereken yumurtlama işlevinin aksaması, tüylenmede artış, adet gecikmeleri, kiloalma, sivilcelenme, gebe kalamama veya zor gebe kalma gibi belirtilerle seyreden bir durumdur” dedi.

FARKLILIKLARI ÖNEMSEYİN

Yumurta içindeki kistlerin özel bir dizilimi olduğunu fakat bu görüntünün yanında kişinin de şikayetlerinin, hastalık bulgularının olması gerektiğini açıklayan Op. Dr. Akar, “Adetlerde gecikme, aşırı kıllanma ve gebe kalamama problemleri yaşayanların bir hekime başvurması gerekiyor. Fakat çoğunlukla bayanlar kıllanma problemlerinde ‘ben böyleyim’ diyerek kıllanmayı normal sanıyorlar. Bayanların yüz, kol, göğüs bölgesi, karın bölgesi erkekler gibi kıllanmaz. Aynı şekilde adet gecikmelerinde de yapılarının öyle olduğunu düşünüyorlar. Normal bir adet 28 günde bir olur” diye konuştu.

FAZLA KİLO OLUMSUZ ETKİLİYOR

Türkiye’de çoğunlukla adet gecikmesi ve kıllanma nedeniyle hastaların doktora başvurmadıklarını, evlenip çocuk sahibi olamayınca doktora başvurarak polikistik over olduklarını öğrendiklerini dile getiren Op. Dr. Akar, “Bu hastaların fazla kilolu olması da hastalık üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Polikistik over olan hastanın çok fazla yumurtası olmasına rağmen yumurtlaması olmuyor. Adet olamama nedeni de bu yumurtlamanın olmama durumundan kaynaklıdır. Tedavi için hastanın önce çocuk isteyip istemediğine karar vermesi gerekiyor. Daha sonra hastaya göre en uygun tedavi yapılıyor. Çocuk isterse yumurtlamayı sağlayan birtakım ilaç ve iğneler kullanıyoruz. Çocuk istemiyorsa da yumurtalık fonksiyonlarını tamamen baskılarız” ifadelerini kullandı.

*

Haber 7

Bir önceki yazımız olan Migreni Tetikleyen 10 Şey başlıklı makalemizde migren, migren çözümü ve migren nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir