Breaking News

Sağlam Kemiklere Sahip Olmanın 10 Yolu

spor-yapan-erkek

Kalbimiz, akciğerlerimiz, midemiz, safra kesemiz, mesanemiz, böbreklerimiz; hepsi kemiklerin oluşturduğu koruyucu kalkanın içinde görevlerini yapıyor. Bizi baştan aşağı korumaya almış olan bu kemiklerimize iyi bakmak da bize düşüyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. M. Nadir Şener, Acıbadem Fulya Hastanesi Fizik Tedavi, Rehabilitasyon ve Spor Hekimliği Uzmanı Doç. Dr.Tolga Aydoğ ve Acıbadem Bodrum Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Feridun Çilli, kemiklerimizi korumanın yollarını anlattı:

1. DOĞRU VE YETERLİ BESLENİN
Prof. Dr. M. Nadir Şener, D vitamini, kalsiyum, fosfor ve proteinlerin kemiklerin ana besin maddeleri olduğunu ve düzenli alınması gerektiğini belirtiyor. Ancak kadınların 50’li yaşlardan itibaren aldıkları kalsiyum miktarını artırması gerekiyor. Potasyum ise vücudumuzdan kalsiyumu uzaklaştıran asitlerin sentezini engelleyerek dolaylı yoldan kemik sağlığına katkı sağlıyor.

2. GÜNEŞLENİN 
Gıda ile alınan kalsiyumun bağırsaklardan emilmesi, kandaki kalsiyum ve fosforun böbreklerden geri alınabilmesi için vücuttaki D vitamini seviyesinin yeterli olması çok önemli. Doç. Dr. Tolga Aydoğ, yeterli emilim olmayıp kalsiyum seviyesi azaldığında kemik yıkımının başladığını söylüyor. D vitamininin en önemli kaynağı ise güneş…

3. HAREKET EDİN 
Hareket etmemizi sağlayan iskelet sisteminin sağlıklı olması yine hareketli bir yaşama bağlı… Doç. Dr. Feridun Çilli “Tempolu yürüyüşler, koşu, ip atlama, merdiven çıkma, salonda aletler ile yapılacak ağırlık çalışmaları ve her türlü egzersiz genel faydalarının yanında sağlıklı kemiklerin de altın anahtarıdır” diyor.

4. EGZERSİZİ DOĞRU YAPIN 
Kemik sağlığı için egzersiz yaparken hatalı davranarak kemikleri riske sokmak da mümkün. Prof. Dr. Nadir Şener, bütün haftayı ofiste oturarak geçirip hafta sonu halı saha maçı gibi yüksek yoğunluklu spor yapmanın kemik ve bağ dokularda yaralanma riskini artırdığını belirtiyor.

5. İDEAL KİLONUZU KORUYUN 
Doç. Dr. Tolga Aydoğ, sağlıklı kemiklere sahip olmak istiyorsanız yaşınıza göre vücudunuzun kabul ettiği ideal kiloya ulaşmanız ve bunu korumanız gerektiğine dikkat çekiyor.

6. SİGARA VE ALKOLDEN UZAK DURUN 
Prof. Dr. Nadir Şener, sigara kullanan kişilerde bağırsaklardan kalsiyum emiliminin yavaşladığını, kemik kırıklarının iyileşmesinin ise kullanmayanlara göre belirgin derecede daha yavaş olduğunu söylüyor.

7. HORMON SEVİYENİZİ TAKİP ETTİRİN 
Kemiklerin canlı doku olarak hormonların da etkisi altında bulunduğunu belirten Doç. Dr. Feridun Çilli, tiroid bezinden fazla salgılanan tiroid hormonunun kemik dokusu kaybına yol açabildiğini söylüyor. Kadınlarda menopoz nedeniyle östrojen seviyesi düştüğü için kemik kaybı da daha fazla oluyor.Erkeklerde testosteron seviyelerinin düşüklüğü de kemik kitlesinin kaybı ile doğru orantılı.

8. İLAÇ KULLANIMINA DİKKAT EDİN 
Uzun süreli kortizon, prednizon, prednizolon ve dekzametazon gibi kortikosteroid türevi ilaçların kullanımı kemiklere zarar veriyor. Doç. Dr. Feridun Çilli, kemik erimesi riskini artıran diğer ilaçlar arasında göğüs kanseri tedavisinde kullanılan aromataz enzim inhibitörleri, antidepresanlar, metotreksat gibi kanser ilaçları, mide ülseri tedavisinde kullanılan proton pompa inhibitörleri, bazı epileptik nöbet engelleyici ilaçlar bulunduğunu belirtiyor.

9. AYAKKABI SEÇİMİNE ÖNEM VERİN 
Doç. Dr. Tolga Aydoğ, kemiklerimizi dengede tutacak rahat, yumuşak ve ayağın ön tarafına yük bindirmeyen hafif topuklu ayakkabıların tercih edilmesini öneriyor.

10. YAŞINIZ İLERLEDİKÇE DAHA TEDBİRLİ OLUN 
Kemikler, yaşa bağlı olarak inceliyor ve güçsüzleşiyor. Prof. Dr. Nadir Şener, “düzenli aralıklar ile doktora gitmek, kemik yoğunluğu ölçümlerinin yapılması, dengeli bir diyet, fiziksel kapasiteye uygun bir egzersiz programı yaşlılık günlerinin kemik sağlığı açısından sorunsuz atlatılmasına yardımcı oluyor” diyor.

*

Kadın ve Kadın

Bir önceki yazımız olan Kahve İçmenin 10 Faydası başlıklı makalemizde çay ve kahve, kahve bilgileri ve kahve içmek faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir