Breaking News

Kilo Vermek İçin Doğru Bilinen 10 Yanlış

Kilo vermek çabası birçoğumuzun hayatının kabusudur. Uzun sürede alınan kiloları hızlı bir şekilde vermek en büyük hayalimizdir. Bunun için ölümüne yapılan diyetleri ya da sağlıksız beslenmeyi devreye sokarız. Günümüzde çok moda olan zayıflatan ilaçları unutmamak gerekir. Öyle ya kilolarımızdan ışık hızıyla kurtulacağımıza inanıyoruz. Yanlışlar ve yanlışlar. Doğru bildiğimiz bütün yanlışlar.

saglikli-beslenme

 

ilginc-bilgiler

Çok terlemek yağ yakmaktır.

Hayır, terlemeden de yağ yakmak mümkün.

faydali-bilgiler

Kilo almamak için öğün sayısını 3’ten fazla yapmamalıyız.
Hayır, üç öğüne göre altı öğün yemek, mideyi dolu tuttuğu için daha az yemek yiyerek metabolizmayı hızlandırır.

odevlere-yardimci-bilgiler

Meyve kilo aldırmaz sınırsız yiyebilirsiniz.
Hayır. Çiğ yenen kıvırcık, göbek, marul, nane, maydanoz, roka, biber, domates, salatalık serbest bırakılır. Ancak karpuz, üzüm, incir vb. sınırlı tüketilmeli.

enterasan-bilgiler

Kan şekeri düşünce hemen şeker oranı yüksek bir şeyler yenilmelidir.
Hayır, bunun yerine ekmek yenilebir. Ne kadar tatlı yerseniz tatlıya olan ihtiyacınız o kadar artar.

ogrencilere-bilgiler

Ekmek, makarna, bulgur, pirinç gibi karbonhidratların diyetten tamamen çıkarılmalıdır.
Diyete başladığı zaman ekmek, pilav, makarna, patates, mısır gibi besinleri kesen kişilerin metabolizması ihtiyacı olan vitaminleri önce kandan almaya çalışır. Böylece kan şekeri de paralelinde düşmeye başlar. Sonrasında vücut kas içerisindeki karbonhidratları kullanmaya başlar ve bu durum kas kaybına neden olur. Vücudun kaybettiği yağ değil kastır.

her-konudan-bilgiler

Bol su içersem zayıflarım.
Bildiğimiz gibi her şeyin çoğu zarardır. Sağlıklı yaşamın devamı ve sağlıklı diyet için önerilen miktar 2 litredir.

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Sigara kullanmazsam hızlı kilo alırım.
Amerikan Diyetisyenler Derneği sigarayı bırakan bireylerin sadece yılda 2 kg aldıklarını belirtmiştir. Önerilen ise sigarayı bırakanlar sigara yerine şekersiz sakız çiğner ve günde 30 dakikalık fiziksel aktivite yaparlarsa kilo almazlar.

en-kolay-bilgiler

Saat 18:00’dan sonra yemek yenmesi kilo yapar.
Asıl olan yemeğin ne zaman yenileceği değil ne kadar yenildiği ve gün içerisinde ne kadar enerji tükettiğimizdir. Kahvaltı saati esas alınarak her öğün arası 3-4 saat gibi ayarlanırsa son yenen yemeğin saati sıkıntı olmaktan çıkar.

turkiyenin-bilgi-sitesi

Açken yapılan sporla daha çok yağ yakarız.
Spor yapmak metabolizmanın hızlanması için önemli. Spor yapmak yağ yakımını artırır. Ancak sabah aç karnına yapılan sporla yağlar yanarken en üst düzeyde kas yıkımı oluşur. Mutlaka spor öncesinde bir öğün yiyip en az bir saat sonra egzersizlerin yapılması gerekir.

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Sabah aç karına limon veya greyfurt suyu içerseniz yağlarınızdan hızlı kurtulursunuz.
Hiçbir içecek veya yiyecek yağ yakamaz. Bazı besinler metabolizmayı artırarak vücuda alınan kalorinin enerji olarak kullanılmasına yardımcı olur. Ancak asitli içeceklerin böyle bir etkisi asla bulunmaz. Bu içecekleri içerek mide asidini artırıp daha çok acıkma hissi yaşarız. Salatalarda kullanmak en sağlıklı olanıdır.

hizli-zayiflatan-hareketler

*

BONUS:

Diyette 3 beyaza yer olmamalı.
Sağlıklı beslenmede çeşitlilik ve ölçü en önemli faktördür.Tehlikeli olan bu üçlünün varlığı değil yenilen miktarıdır.

*

Elma sirkesi içersek yağlarımızdan kurtuluruz.
Yapılan araştırmalara göre, elma sirkesinin içinde bulunan asit sayesinde; içildiğinde yemek borusunu tahriş edebileceği, midede asidi artırarak açlığı uyaracağı ve reflü gibi ciddi olan sağlık sorunlarını tetikleyebileceği bildirilmiştir. Sirkeyi salatalara tat vermek için kullanalım. Zayıflamak için değil.

*

Zayıflamak için ölümüne diyetlere ve hassas terazilere ihtiyacımız yok. Öğün sayılarını çoğaltıp yediğimiz yiyeceklerin miktarını azaltmalıyız. Sağlığımıza zararlı her türlü içecek paralelinde yağ oluşumunda da etkili olur buna dikkat etmeli ve uzak durmalıyız. Ve sabırlı olmalıyız.

Sağlıkla kalın.

*

Ada Yılmazer

ada_yilmazer@windowslive.com

www.hepsi10numara.com

 

Bir önceki yazımız olan Takıntılı Olma Hakkında 10 Bilgi başlıklı makalemizde mutsuz insan, mutsuz ve mutlu ve mutsuzluk hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir