Breaking News

Çayı Koy 10 Dakikaya Oradayız!

cay-bilgileri

Çay içmek vazgeçilmez unsurlarımızdan bir tanesidir. Dost muhabbetlerinin yegâne olmazsa olmazlarındandır. Bir de şairlerin resmi içeceği derler çaya. Gelenek ve göreneklerimizin içine işlemiştir çay. Misafir geldiğinde hemen çay koyulur. Şimdilerde ne kadar yapılır bilmiyorum ama biz “Çayı koy 10 dakikaya oradayız.” zamanlaması yapardık dost muhabbetlerini. Çayın faydalarından bahsedelim biraz:

ilginc-bilgiler

Uzmanların belirttiğine göre kalp krizi riskini ve bazı kanser türlerine iyi geliyor. Bu bakımdan çayın sağlık açısından yararlı olduğu görülmektedir. Tabi her şeyin fazlasının zararlı olduğu unutulmamalıdır.

faydali-bilgiler

Dost muhabbetlerini arttırır. Bu da nerden çıktı diyebilirsiniz. Kafelere ve toplu oturulan mekânlara baktığınızda sıcak muhabbetlerin yanında genellikle sıcacık çaylar içilir. Muhabbetiniz bol olsunun yanında, çayınız afiyette olsun demek de gerekir.

odevlere-yardimci-bilgiler

Yeşil çayın uzmanlar tarafından fiziksel dayanıklılığı %24 oranında arttırdığı söylenmektedir. Bu yüzden spor yapmadan önce bir fincan yeşil çay içmekte fayda var.

enterasan-bilgiler

Demlikte kalan çayların dahi faydası olduğu düşünüldüğünde bu çay büyük bir nimet. Saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra bir demlik ılık çay ile saçlarınızı durulamanız öneriliyor. Bu durumda saçlarınız parlayacaktır.

ogrencilere-bilgiler

Soğan doğradınız veya balık mı ayıkladınız? Elinizdeki o koku çok zor geçecektir. Bunun için elinizi demli bir bardak çay ile yıkayın. Kokudan eser kalmayacaktır.

her-konudan-bilgiler

Buzdolabının içi mi kokuyor? Demliğinizde kalan çay posalarını kurutarak buzdolabınızın içine yerleştirin. Belli bir zaman zaman kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

degisik-ve-ilginc-bilgiler

Çayın içinde bulunan  Flavonoidler kalp damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

en-kolay-bilgiler

Yapılan araştırmalarda günde 2–3 bardak çay içenlerin günlük zihinsel konsantrasyonlarının daha yoğun olduğunu göstermektedir.

turkiyenin-bilgi-sitesi

Amerikalı bilim adamlarının yaptığı son araştırmalarda çayın DNA’lara zarar veren genleri önlediği ortaya çıkmıştır.

hepsi10numara-bilgi-sitesi

Çayın içinde bulunan “Teanin” maddesi bireye uyuşukluk vermeden rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

*

cay-icmek

*

Hakan Birol

www.hakanbirol.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Migreni Tetikleyen 10 Şey başlıklı makalemizde migren, migren çözümü ve migren nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir