Breaking News

Gripten Korunmanın 10 Yolu

grip-nedir-hepsi10numaracom 

            

Ellerinizi ve yüzünüzü sık sık yıkayın. Malum grip virüsü damlacık yolu ile havadan bulaşır.

Odanızı sık sık havalandırın. Gripli bir kişiyle karşılaştığınız da muhabbeti uzatmayın. Eğer kapalı bir alanda iseniz o ortamı en kısa zamanda terk edin. İşyeriniz  veya evinizde iseniz odanızı hemen havalandırın.

grip-neden-olur-hepsi10numaracom

Gripten korunmak için en etkili yöntem C Vitamini ağırlıklı beslenme olarak bilinse de,  esas koruyucu yöntem D Vitamini ağırlıklı beslenmedir. Peki  D vitamini nelerde bulunur?  En kolay ve ucuz yöntem açık havada öğle vakti dik açı ile 10-15 dk. güneş ışığı almaktır. Eğer buna imkan yoksa yağlı balıklarda, yumurta ve sütte D Vitamini bulunur. Bir kişinin günlük alması gereken D vitamini 200 İU dir. Bir yumurtada 20 İU, bir bardak sütte 100 İU, 1 kaşık balık yağında 400 İU ve 10 dk. öğle güneşinde 3000 İU alınabilir.

Vücudunuzun günlük su ihtiyacını mutlaka karşılayın, en az  2 Litre su tüketin.

grip-hepsi10numaracom

Bağırsak için çok faydalı olan Lactobacillus Acidophilus içeren yoğurtları tüketin. Sirke ve turşuyu soframızdan eksik etmeyin. Gribe karşı probiyotik içeren ürünlerden tüketmek  çok etkili bir savunma sistemi kurmanıza yardım edecektir.

Yoğun gerginlik ve üzüntü vücudunuzu gribe karşı savunmasız bırakır. İyimser olun. Kendinizle barışık yaşayın. Yalnız kalmayın. Aileniz, çocuklarınızla ve dostlarınızla bol zaman geçirin. İş saatleri dışında işinizle ilgili konuşmayın. Dedikodu yapmayın. Az televizyon izleyin, hobiler bulun ve bol kitap okuyun7-odev-bilgileri

Raf ömrü uzun, içinde yoğun katkı ve bozulmayı önleyici maddeler içeren abur cuburu tüketmeyin. Bu ürünler vücudunuzun bağışık sisteminde giderilemeyen yaralar açabilir. En önemlisi de sizin kalp hastası ve şişman olmanıza neden olur. Onun için günlük kalori ihtiyacınızın önemli bir bölümünü kuru yemişlerden karşılayın. Bizim size önerimiz her gün en az 30 gram (30 tane) fındık tüketmenizdir.

 

gripten-korunma-hepsi10numaracom

Hareket edin. Asansör ve yürüyen merdiven  kullanmayın. Doğa yürüyüşleri yapın.

Et tüketin. Ucuz olduğu için yoğun bir şekilde sebze zaten tüketilmekte ama esas eksiklik  et ve et ürünlerinin tüketiminde yaşanmaktadır. Eğer et alınamıyorsa alternatif olarak tavuk, balık ve sakatatla bu açık kapatılabilir.

Müzik dinleyin. Büyük filozof F. Nietzsche’nin de dediği gibi ’Müziksiz hayat hatadır.’’

Sağlıklı günler…

*

grip-olmamak-icin-hepsi10numaracom

Dr.Erdal Yanbuloğlu

Sağlık Editörü

FINDIKBU.com

www.hepsi10numara.com

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Sağlıklı Dişler İçin 10 Altın Kural başlıklı makalemizde çocuk dişleri, çocuk eğitimi ve çocuklarda diş sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir